گروه سنی 2 تا 3.5

در این سن کودکان بیش از پیش نگاهشان بر اعمال و رفتار بزرگترهاست و آنها بیشتر از قبل دوست دارند شبیه بزرگترها باشند و از والدین خود و دیگران الگوبرداری و تقلید کنند.

کودک در این سن در حالت ناپایداری قرار دارد، به طوری که هم می‌خواهد مستقل عمل کرده و هم می خواهد دائما مادر را در کنار خود داشته باشد و نمی تواند به راحتی جدا شود. به همین خاطر در این مرحله نیاز است مادران سعه صدر و صبوری بیشتری پیشه کنند تا فرایند مستقل شدن کودک به دور از اضطراب رخ دهد.

با توجه به قدرت خلاقیت کودکان در این سن برنامه های آموزشی برای این گروه سنی بیشتر با محوریت داستان می باشد. به طوری که کلیه اهداف رشدی نظیر آموزش مهارتهای اجتماعی، مهارتهای کلامی و صحبت کردن، مهارتهای ذهنی و شناختی (قدرت توجه و تمرکز و قدرت حل مسئله )، مهارت‌های عاطفی (توانایی همدلی و پرهیز از خشونت ) و... در قالب فعالیت‌های مختلف و در ارتباط با داستان دنبال می‌شود.

روند داستان‌ها به گونه‌ای است که کودکان را با چالش‌هایی روبرو کرده و آن‌ها باید با ارائه راه‌حل‌های مختلف و منحصر به فرد خودشان، مسئله مطرح شده را حل کنند. این فعالیت باعث تقویت قوای ذهنی و قدرت حل مسئله آن‌ها می‌شود.

از رهگذر برنامه‌های بالا و برای تقویت قوای جسمانی حرکتی، کودکان با اجرای نمایش داستان، فعالیت‌های حرکتی مانند دویدن، بالا رفتن از موانع، حفظ تعادل و... را تمرین می‌کنند.

اردوها و بازی در فضاهای باز، فعالیت پر اهمیت دیگری است که برای کودکان ضروری است. در این سن کودکان دارای انرژی و هیجان بالایی می‌باشند که باید به بهترین نحو هدایت شود. بازی و فعالیت و جنب و جوش با همسالان در طبیعت با کنترل و نظارت مربیان اجرا می‌شود.

همچنین کنجکاوی کودکان در این سن بیشتر خود را نشان می‌دهد. با توجه به این حس و تمایل آنها به جستجو و اکتشاف، بودن در فضاهای طبیعی و بیرون از خانه در برانگیختن کنجکاوی آنها بسیار موثر خواهد بود. بنابراین مربیان ما با طرح فعالیت‌هایی برای محیط‌های باز و طبیعی، قدرت یادگیری و اکتشاف کودکان را تقویت می‌کنند. در برنامه‌هایی که برای این گروه سنی اجرا می‌شود، تاکید بر رشد اجتماعی عاطفی و رشد شناختی طبیعت برای رشد همه جانبه کودکان به کار گرفته می‌شود.

 
کلاس خلق من ( قسمت اول) کلاس خلق من ( قسمت دوم)
 
کلاس شهر رویایی ( قسمت اول) کلاس شهر رویایی ( قسمت دوم)